Biuro prasowe

Uczniowie z Gimnazjum w Żórawinie po raz kolejny na podium w konkursie „Żyj smacznie i zdrowo”!

Kategoria : 
    Podziel się na:
Kategoria :
    Podziel się na: 

Gimnazjum w Żórawinie oraz Zespół Żórawinki znaleźli się w gronie 5 najlepszych szkół z całej Polski i zdobyli główną nagrodę w programie edukacyjnym „Żyj smacznie i zdrowo” marki WINIARY. Z prawie 300 nadesłanych prac to właśnie szkoła z województwa dolnośląskiego wyróżniła się na tle innych zgłoszeń i gościła w swych murach drugi raz z rzędu zespół programu edukacyjnego „Żyj smacznie i zdrowo”.

20 czerwca w Gimnazjum w Żórawinie gościł zespół programu „Żyj smacznie i zdrowo”, który podczas uroczystej gali wręczył zwycięskiej grupie i opiekunce projektu nagrodę główną – kącik wypoczynkowy. W skład zestawu wchodzą wygodne pufy, miękkie dywany, stoliki, kolorowe poduszki, a także gry planszowe i profesjonalny stół do piłkarzyków. Ponadto, dyrektor szkoły  – Pani Zuzanna Hauza, w imieniu nieobecnej opiekunki projektu Magdaleny Kawulak – z rąk przedstawiciela marki WNIARY przyjęła nowoczesny laptop dla klasy oraz pamiątkowy dyplom. Uczniowie otrzymali również koszulki zaprojektowane przez popularnego youtubera – Sheo, który przekazał  je osobiście członkom zespołu Żórawinki.

Praca konkursowa w ramach programu edukacyjnego ,,Żyj smacznie i zdrowo” polegała na zorganizowaniu wydarzenia społecznego, promującego zdrową dietę, wspólne przygotowywanie posiłków i niemarnowanie jedzenia. Uczniowie z Gimnazjum w Żórawinie wykazali się niezwykłą kreatywnością. Działania rozpoczęli już w okresie letnim. Podczas gminnych dożynek rozdawali ulotki, książki kucharskie, a także plakietki z logotypem programu „Żyj smacznie i zdrowo”. Chętnym oferowali porady z zakresu zdrowego odżywiania oraz prawidłowego trybu życia. Ponadto w szkole przeznaczono specjalną salę do zajęć kulinarnych, w której uczniowie podczas wybranych lekcji mogli szlifować swoje umiejętności. W Pierwszy Dzień Wiosny uczniowie wraz z opiekunką projektu zorganizowali Dzień Warzyw i Owoców. Na szkolnych ławkach pojawiły się kolorowe sałatki i koktajle dostępne dla każdego amatora świeżych witamin. Gimnazjaliści odwiedzili również najmłodszych, którym zaprezentowali bajkowy spektakl o zdrowym odżywianiu, a potem wspólnie komponowali zdrowe i smaczne desery. W nagrodę maluchy otrzymały dyplomy, książeczki z przepisami, plakietki i czapki kucharskie z logotypem programu. Szkoła nawiązała również współpracę z Wydziałem Technologii Żywności UE, w ramach której regularnie odbywały się wyjazdy edukacyjne dla gimnazjalistów, którzy pogłębiali swoją wiedzę kulinarną.

Te i inne mniejsze akcje zorganizowane przez grupę z Gimnazjum w Żórawinie zostały przedstawione w formie dynamicznego filmiku, który szerszej publiczności został zaprezentowany 20 czerwca podczas finału programu edukacyjnego „Żyj smacznie i zdrowo”.

W uroczystości wręczenia nagród w konkursie „Żyj smacznie i zdrowo” w Żórawinie wzięło udział prawie 200 osób – przede wszystkim uczniowie, nauczyciele, dyrekcja, rodzice i przedstawiciele władz i społeczności lokalnej. Zgromadzeni goście z zainteresowaniem śledzili kolejne punkty bogatego programu. Jednym z nich był występ artystyczny w wykonaniu gimnazjalistek z Żórawiny. Energiczną muzyką zachęciły wszystkich do wspólnej zabawy. Chętni gimnazjaliści mogli wykazać się wiedzą kulinarną, biorąc udział w quizie prowadzonym przez Sheo. 10 najlepszych i najszybszych osób otrzymało koszulki z logo programu zaprojektowane przez Sheo oraz dwuwarstwowy koktajl owocowy – przygotowany na żywo przez gwiazdę youtuba. Zwieńczeniem uroczystości była emocjonująca rozgrywka w piłkarzyki między zwycięzcą quizu a Sheo. Partyjka w piłkarzyki wzbudziła sporo emocji i radości. Chętni mogli zgłosić się po autograf ambasadora programu „Żyj smacznie i zdrowo” oraz razem ze specjalistą ds. żywienia marki WINIARY, panią Katarzyną Zadką, sprawdzić, czy piją wystarczającą ilość płynów dzięki specjalnej aplikacji na tablecie.

„Żyj smacznie i zdrowo” to program edukacyjny marki WINIARY, prowadzony w polskich gimnazjach. Misją programu „Żyj smacznie i zdrowo” jest przekazanie gimnazjalistom wiedzy z zakresu prawidłowego i zdrowego odżywiania oraz zachęcenie ich do wspólnego spożywania posiłków i podejmowania pierwszych samodzielnych prób gotowania. W ramach projektu promuje się wśród młodzieży postawę proekologiczną, a także ideę niemarnowania żywności. Do tej pory, w sześciu edycjach „Żyj smacznie i zdrowo” wzięło udział blisko 80% szkół gimnazjalnych z całej Polski.

Program marki WINIARY jest częścią strategii firmy Nestlé, w ramach której firma zobowiązuje się produkować wysokiej jakości produkty, będąc jednocześnie wiarygodnym partnerem w żywieniu i dbałości o zdrowie Konsumentów.

Patroni honorowi: Minister Edukacji Narodowej, Rzecznik Praw Dziecka, Polskie Towarzystwo Nauk Żywieniowych, Szkoła Główna Gospodarstwa Wiejskiego, Ośrodek Rozwoju Edukacji.

Załączniki

Poznaj nasze propozycje pełne pomysłów, inspiracji, a jednocześnie tradycyjnego smaku: